zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 23 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: ODTRUWANIE ORGANIZMU, ALKOHOL, NARKOTYKI, DETOKS cena: 1,00 PLN, miejscowość: Warszawa, data: 2018-05-23, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Menopauza

Magdalena Orlicz


TERAPIA NATURALNA BEZ HORMONÓW

Nie każda kobieta chce lub może zażywać hormony w okresie menopauzy. Szczególnie w początkowym okresie warto spróbować naturalnej terapii, niewykluczone że okaże się skuteczna i poczujemy się lepiej.Okres przekwitania może zacząć się nawet u kobiet po czterdziestce. Średnio biorąc menopauza występuje w 50. roku życia kobiety i przejawia się rozchwianiem emocjonalnym, kłopotami ze snem. Następny etap to uderzenia gorąca i poty oraz suchość pochwy. Bywa i tak, że mimo ustania miesiączkowania, nie ma żadnych objawów, a dopiero w kilka lat później pojawiają się bóle kręgosłupa, stawów biodrowych czy bóle kości wywołane osteoporozą. HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza jest najskuteczniejsza. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz jej stosować, trzeba sięgnąć po preparaty ziołowe, środki zawierające fitoestrogeny i wapń.

Preparaty dostępne bez recepty również powinien polecić lekarz a efekty kuracji preparatami roślinnymi są widoczne po czterech miesiącach.

Na uderzenia gorąca pomocne będą zioła, które mają w składzie fitoestrogeny, roślinne związki działające podobnie do kobiecych hormonów - estrogenów. Pij ziele szałwii lekarskiej, rano i wieczorem po szklance naparu ze świeżej lub suszonej szałwii. Dostępne w aptekach, pakowane w saszetkach. Natomiast w sklepie z ziołami lub w aptece można kupić ziele pluskwicy groniastej. Zawarte w niej związki łagodzą uderzenia gorąca, działają uspokajająco. Można też sięgnąć po tabletki Menofem (ok. 30 zł) w aptece. Zawiera nasiona soi, które są bogate w izoflawony, działające podobnie do estrogenów. Oprócz tego wprowadź soję do potraw, kupuj gotowe wyroby z soi, dostępne na półkach ze zdrową żywnością. W aptece kupisz tabletki z jej wyciągiem (Soyfem).

Przeciwwskazania do stosowania preparatów zawierających fitoestrogeny:

Preparaty roślinne zawierające wyciąg z soi są niewskazane po przebytym raku piersi, zapaleniu żył, po zatorach płucnych.

Jeśli kuracja preparatem sojowym nie pomaga w menopauzie, oznacza to, że mamy źle zbilansowana dietę i za mało w niej błonnika. Należy jeść ciemne pieczywo, kasze, owoce a unikać papierosów i alkoholu, które osłabiają działanie fitoestrogenów.

Lepszy sen zapewni ci korzeń kozłka lekarskiego, zawierający kwas walerenowy, który ma działanie uspakajające oraz owoce głogu, które mają działanie obniżające ciśnienie krwi i wyciszające. Pij trzy razy dziennie po jednej trzeciej szklanki naparu kozłka lekarskiego. Wsyp łyżkę ziół i zalej wrzątkiem, odczekaj 15 minut i odcedź. Na dobry sen pomogą też syropy, zapytaj w aptece.

Na towarzyszące menopauzie bóle stawów pomogą zioła o działaniu przeciwzapalnym. Są to: korzeń hakorośli, kwiat wiązówki błotnej i kora wierzby białej. Z tych składników przygotuj napar i pij po pół szklanki trzy razy dziennie.

Objawy menopauzy łagodzą też środki homeopatyczne. Środki te dobiera homeopata. Musisz być przygotowana na kilka wizyt. Skutki działania będą widoczne po kilku tygodniach.

Innym objawem przekwitania są uderzenia gorąca. Tu dobrze sprawdzają się tabletki Klimaktoplant (ok. 25 zł), a bóle głowy świetnie łagodzi Cimcifuga w granulkach.

Zaburzenia nastroju, suchość pochwy i słabe kości to kolejne przypadłości kobiet między 40. a 58 rokiem życia. Dobre samopoczucie zapewniają różnego rodzaju krople, tabletki i granulki (cena od kilku do kilkunastu złotych). Konkretne preparaty musi wskazać lekarz. Suchość pochwy zlikwidują intymne żele na bazie wyciągów roślinnych o działaniu nawilżającym. Poza tym dobre nawilżenie śluzówki zapewnia regularne współżycie, nie rzadsze niż raz w tygodniu. Słabe kości wspomagają preparaty zawierające wapń. Powinien je wskazać lekarz lub homeopata. Ubytek wapna w organizmie powoduje, że kości kobiet przechodzących menopauzę stają się bardziej kruche i łamliwe. Twoje kości będą miały się nieźle, jeśli:

a) będziesz przez cały rok przebywała na świeżym powietrzu. Promieniowanie słoneczne pobudza produkcję witaminy D, która ułatwia wchłanianie wapnia.

b) będziesz aktywna. Ruch poprawia krążenie krwi, a kości są lepiej odżywione. Jeśli masz jakieś dolegliwości, poproś, aby lekarz wybrał ci rodzaj wysiłku rekreacyjnego.

c) będziesz jadła nabiał. Wybieraj te produkty, które mają mniejszą zawartością tłuszczu. Mają tyle samo wapnia, lecz są mniej kaloryczne.

d) będziesz piła wodę mineralną z dużą zawartością wapnia (Arctic, Nałęczowianka). Wody muszą mieć min. 150 mg Ca w litrze.

e) będziesz brała wapno w tabletkach. Powinien je polecić lekarz, ponieważ przy spadku produkcji estrogenów, wchłanianie wapnia jest mniejsze. Zapytaj lekarza o preparaty utrzymujący gęstość kości. Zmniejszają one ryzyko złamań na skutek osteoporozy.

Ponieważ każda z kobiet inaczej przechodzi menopauzę, terapia musi być dobrana indywidualnie. Warto też pamiętać, że HTZ, czyli hormonalna terapia zastępcza, pomaga szybko i skutecznie, ale nie na wszystkie objawy a przeciwwskazaniem są przebyte zapalenie żył, rak piersi, krwawienia z macicy.

Natomiast preparaty bez recepty, czyli fitoestrogeny, pomagają głównie na uderzenia gorąca. Przeciwwskazania są takie same jak wyżej.

Wapń pomaga tylko na osteoporozę, nie powinny go stosować kobiety obłożnie i długo chorujące.

Homeopatia może pomóc na bezsenność, uderzenia gorąca i zmiany nastroju, przeciwwskazania nie są znane.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 1,00 PLN

miejscowość: Warszawa

data: 2018-05-23

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA