zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 23 Maja 2018, Imieniny obchodzą: Iwona, Michał, Dezyriusz

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: ODTRUWANIE ORGANIZMU, ALKOHOL, NARKOTYKI, DETOKS cena: 1,00 PLN, miejscowość: Warszawa, data: 2018-05-23, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Kompresy i okłady


Zwilżony różnymi płynami kawałek płótna bądź gazy to kompres lub okład. Kompresy i okłady to zabiegi fizykoterapeutyczne często stosowane w różnego rodzaju schorzeniach w celach przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Czasem przynoszą ulgę tylko chłodząc, czasem relaksują.

Kompresy i okłady stosuje się w leczeniu szpitalnym, ale z powodzeniem można je robić w domu. Kilkakrotnie złożony, zmoczony roztworem materiał (szmatka lub gaza), przyłożony na chore miejsce i przykryty suchym ręcznikiem działa leczniczo. Kompresy są mniejsze od okładów.

Kompresy i okłady dzielą się na: gorące, zimne, nasączone wywarem z ziół, sokiem, przygotowane z rozdrobnionych ziół bądź nasion. Należy uważać na zimne okłady, bo tolerancja na chłód jest różna!

OKŁADY

Woda używana do okładów powinna mieć stałą temperaturę. Szmatkę lub gazę należy co 3 minuty zanurzyć w zimnej wodzie i przyłożyć na bolące miejsce. Jeśli chodzi o zimne okłady, to wskazana temperatura wynosi10 stopni C. Do okładu można używać kostek lodu położonych na gazie, ale przedtem należy posmarować skórę oliwką. Zabieg trwa od 30 minut do godziny i działa przeciwzapalnie i kojąco. Okłady stosuje się przy urazach i stłuczeniach, ponieważ hamują tworzenie się krwiaków. Po nałożeniu okładu obserwujmy, czy na skórze nie wystąpiły zmiany, takie jak zaczerwienienie, bladość, wysypka, pęcherze. W przypadku wystąpienia objawów, przerywamy okładanie. Okłady łagodzą:

- ból brzucha (zapalenie trzustki, zaparcia, zaburzenia pracy jelit), nie należy stosować podczas miesiączki

- stany zapalne i urazy sportowe

- ból po ekstrakcji zęba (doskonale sprawdza się lód)

- ból głowy - wilgotny ręcznik uprzednio trzymany w zamrażarce kładziemy na kark

- gorączkę - zmoczonymi w letniej wodzie ściereczkami owijamy łydki. Wilgotne kompresy dodatkowo owijamy suchymi ręcznikami, a na nie zakładamy ciepłe skarpety. Chorego przykrywamy od kolan w górę.

Okład rozgrzewający możemy stosować w nerwobólach, stanach zapalnych, nieżycie oskrzeli, kamicy nerkowej, przy urazach i bolesnych miesiączkach - zwilżony w zimnej wodzie materiał kładziemy na bolące miejsce, owijamy (lub nakładamy) kilkoma warstwami suchego płótna i przykrywamy kocem. Kiedy mokry materiał wyschnie, ponownie go zwilżamy. Czynność powtarzamy kilkakrotnie. Zabieg trwa od 2 do 8 godzin.

Okłady gorące mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, rozluźniające. Materiał zanurzamy w wodzie o temp. 45 stopni C., wyciskamy i szybko nakładamy na określoną powierzchnię skóry. Aby utrzymać wysoką temperaturę, zwilżony materiał owijamy kocem. Do okładu można przyłożyć termofor z gorącą wodą. Po około 2 minutach ponownie moczymy szmatkę i powtarzamy czynności. Szmatkę moczymy od 8 do 15 razy podczas zabiegu. Okłady gorące mają zastosowanie w nerwobólach, w napięciu mięśniowym, w wysiękach, kolce nerkowej i czyrakach.

W okładach gorących pomocne są ceratki (służą jako izolacja), poduszki elektryczne i termofory. Termofor napełniamy do połowy wodą o temperaturze do 60 stopni C., szczelnie zatykamy, owijamy w koc i podajemy choremu. Efekt rozgrzania następuje po 25 minutach.

KOMPRESY

Kompres zimny - złożony ręcznik o wymiarach 20 x 20 cm zanurzamy w zimnej wodzi, wyciskamy i kładziemy w okolicy serca. Na mokry kompres kładziemy suchy ręcznik i kocyk. Kompres trzymamy około 15 minut. Taki kompres ma działanie głównie uspokajająco. Pomaga w stanach niepokoju, w stanach, którym towarzyszy mocne biciu serca i nerwicy serca (po konsultacji z kardiologiem). Nie wolno stosować go w dusznicy bolesnej.

Kompres parowy - zanurzamy w gorącej wodzie lniany ręcznik, nakładamy na to suchy ręcznik i owijamy tak, aby przy ciele była sucha warstwa. Kompres ma być na tyle gorący, na ile możemy wytrzymać ciepło. Na całość nakładamy jeszcze jeden ręcznik i koc. Po zabiegu odpoczywamy 30 minut. Stosujemy go w stanach skurczowych i bólach.

WYPRÓBOWANE SPOSOBT BABUNI

CEBULA

Bóle reumatyczne - obraną cebulę ucieramy na tarce i przykładamy na bolące miejsce, a następnie owijamy czystym ręcznikiem lub ściereczką.

Bóle głowy codzienne, napięciowe - siekamy 1 cebulę, owijamy w szmatkę i kładziemy na kark. Po 20 minutach zdejmujemy, a na kart kładziemy na 10 minut ciepły ręcznik.

Ukąszenia owadów - ukąszone miejsce przez kilka minut nacieramy cebulą. Kawałki obranej cebuli wyrzucamy. Zapach cebuli zmywamy osoloną wodą.

CZOSNEK

Obrzęki i stłuczenia - ucieramy kilka ząbków czosnku, dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek i przykładamy na obrzęk lub stłuczenie. Okład przykrywamy czystą szmatką i pozostawiamy na noc.

Bóle kręgosłupa i osłabienie - utarty czosnek mieszamy z olejkiem kamforowym w stosunku 1:2 i wcieramy przed snem wzdłuż kręgosłupa.

KAPUSTA

Krwiaki, zwichnięcia, zapalenie stawów, wrzody, ból reumatyczny - liście kapusty rozwałkowujemy. Chore miejsce smarujemy kremem i na to przykładamy kilka warstw kapusty. Kompresy zmieniamy 3 razy dziennie. Podczas zmiany leczone miejsce myjemy i suszymy.

ZIEMNIAKI

Oparzenia I stopnia - ucieramy surowe ziemniaki, dodajemy łyżkę oliwy z oliwek i przykładamy na chore miejsce.

PIETRUSZKA

Ukąszenia owadów - rozcieramy palcami zieloną pietruszkę i smarujemy sokiem ukłute miejsce. Nie dotyczy to osób uczulonych na jad owadów.

MARCHEW

Liszaje, afty, odmrożenia - ucieramy marchew i przykładamy na chore miejsce.

MIÓD

Dolegliwości reumatyczne, odmrożenia, popękana skóra - 3 łyżki miodu rozpuszczamy w litrze letniej wody. W roztworze zanurzamy szmatkę, wyciskamy i owijamy nią bolące stawy, z wierzchu przykrywając ręcznikiem. Okład trzymamy całą noc, rano zmywamy wodą. W przypadku odmrożeń miód mieszamy z gliceryną w stosunku 1:1 i nakładamy 3 razy dziennie jako okład.

BLUSZCZ

Chroniczny bólu głowy - do octu wkładamy kilka liści bluszczu. Po godzinie, dwóch nacieramy skronie, kark i czoło.

CZARNA HERBATA

Opuchnięte, zmęczone oczy - na powieki nakładamy kompresy z czarnej herbaty (bez aromatów). Najlepszy jest napar z sypkiej herbaty.

OGÓREK

Na tłusta cerę - mieszamy starty surowy ogórek z mlekiem i kładziemy na 30 minut na twarz, a potem zmywamy.Sposoby na jęczmień - okłady z bławatka lub ziela świetlika.

Trądzik - ciepłe okłady z kwiatu rumianku.

Schorzenia skóry - kompresy z ziela krwawnika (działają kojąco).

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 1,00 PLN

miejscowość: Warszawa

data: 2018-05-23

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA