zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Piątek, 27 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: MATERAC PRZECIWODLEŻYNOWY cena: 400,00 PLN, miejscowość: Jelenia Góra, data: 2018-04-27, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Zły i dobry chorlesterol - warto wiedzieć


Kiedyś ludzie jadali to, co zebrali z pól lub kupili na targu. Może nie żywili się racjonalnie, ale były to produkty naturalne, przystosowane do ich organizmów. Od kiedy nasz rynek zalała żywność z całego świata, wysoko przetworzona i naszpikowana chemią, sytuacja bardzo się zmieniła.

Robiąc badanie poziomu cholesterolu warto zapytać lekarza lub samemu się zainteresować, jaki jest poziom złego a jaki dobrego cholesterolu, poziom trójglicerydów.

U osób zdrowych wysoki poziom cholesterolu traktuje się jako zagrożenie. Wyodrębniono dwa rodzaje cholesterolu: zły i dobry. Zły to LDL (low-density lipoprotein), który odkłada się wraz z lipidami na ścianach tętnic, pomagając w rozwijaniu się miażdżycy i uszkadzając naczynia krwionośne. Dobry to HDL (high-density lipoprotein), który wymiata lipidy i usuwając je do wątroby, opóźnia rozwój miażdżycy. Wynikałoby stąd, że niski poziom złego i wysoki dobrego cholesterolu znacznie zmniejszają zagrożenie udarem, miażdżycą czy zawałem. Niestety tak nie jest! Najważniejszy jest stosunek LDL do HDL. Zły, czyli LD, nie powinien przekraczać 130 mg/dl, natomiast dobry, czyli HDL, nie powinien być niższy niż 45 mg/dl. Ostatnie badania naukowe dowodzą, że wysoki poziom cholesterolu przy właściwych proporcjach między HDL a LDL wróży dobre zdrowie.

Zbyt niski poziom cholesterolu powoduje niedobory hormonów, m.in. serotoniny, której brak skutkuje zwiększoną tendencję do agresji, depresji. Pojawiają się nawet tezy, że długotrwałe obniżanie farmakologicznie poziomu cholesterolu może powodować rozwój raka lub obniżenie odporności. Dlaczego? Otóż cholesterol pełni w organizmie również inną funkcję. Jego pochodnymi są kwasy żółciowe, hormony i witamina D, konieczna do budowy kości. Cholesterol pozwala zachować dobry wzrok. Problemy zaczynają się wtedy, kiedy zostają zachwiane proporcje między złym i dobrym cholesterolem.

Uwaga! Ostatnio mówi się o nowej metodzie obniżania złego cholesterolu, jeśli nie pomagają leki. Metoda jest stosowana w Anglii, w ośrodku specjalizującym się w leczeniu chorób serca. Polega ona na przetaczaniu krwi przez skomplikowaną aparaturę, przechwytującą i zatrzymującą jeden składnik - właśnie zły cholesterol. Zabieg wykonuje się dwa razy w miesiącu i powtarza aż do momentu, kiedy proporcje wrócą do normy. Pacjenci są zadowoleni, ponieważ sam zabieg jest bezbolesny, a jego rezultaty bardzo dobre.

Miażdżycy można skutecznie zapobiegać, wystarczy przestrzegać kilku zasad:

- po pierwsze dieta - należy jeść surowe i krótko gotowane (najlepiej na parze) warzywa i owoce, dużo ryb morskich (zawierają kwasy omega-3, które hamują zlepianie się płytek krwi), dużo drobiu (bez skóry), ciemne pieczywo. Słodycze należy zastąpić różnego rodzaju orzechami i suszonymi owocami. Należy uważać na sól, w zamian stosować przyprawy. Ograniczyć jedzenie jajek, margaryny oraz tłuszczów zwierzęcych, zrezygnować z tłustego i smażonego mięsa. Podstawą diety ludzi długowiecznych jest oliwa z oliwek i pestek winogron.

- po drugie ruch - w każdej postaci, dostosowany do wieku i możliwości, im więcej, tym lepiej

- po trzecie nauczyć się walczyć ze stresem, korzystać z metod relaksacyjnych

- po czwarte zrezygnować z palenia i ograniczyć alkohol

- po piąte zrzucić zbędne kilogramy

- po szóste wysypiać się - jeśli nie mamy takiej możliwości, zalecana jest godzina snu w ciągu dnia, ale nie po jedzeniu, bo wtedy tyjemy!!!Pamiętaj! Osoby spożywające dużo ryb mają zdrowsze serce. Kwasy tłuszczowe omega-3, zawarte w oleju rybim zmniejszają ilość trójglicerydów, które powodują miażdżycę. Kwas foliowy i witamina B 12 redukują homocysteinę, która zwiększa ryzyko występowania chorób serca. Można też zażywać preparaty zawierające kwasy tłuszczowe, kwas foliowy i witaminę B 12. Wszystkie te preparaty dostępne są w aptekach.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 500,00 PLN

miejscowość: Radwanice

data: 2018-04-27

cena: 150,00 PLN

miejscowość: Oleśnica

data: 2018-04-27

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Jelenia Góra

data: 2018-04-27

cena: 300,00 PLN

miejscowość: Legnica

data: 2018-04-27

cena: 300,00 PLN

miejscowość: Jelenia Góra

data: 2018-04-27

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-27

cena: 1 500,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-27

cena: 850,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-27

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA