zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 20 Listopada 2017, Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol

ds

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Muzykoterapia

Magdalena Orlicz


Terapia muzyką jest jedną z odmian terapii przez sztukę. Najprościej mówiąc jest to forma oddziaływania psychoterapeutycznego i fizjoterapeutycznego, w której głównym zadaniem muzyki jest pomoc w nawiązaniu kontaktu z pacjentem, a następnie dokonanie zmian w jego niewłaściwym zachowaniu.

KIEDY MUZYKA POMAGA

Taka forma leczenia jest polecana pacjentom bez względu na wiek i płeć. Muzykoterapia jest dobra dla dzieci, młodzieży, dorosłych, chorych, niepełnosprawnych ruchowo, wzrokowo, słuchowo, upośledzonych umysłowo, mających zaburzenia neurologiczne. Do tego rodzaju terapii nie ma jednej specjalnej muzyki. Dobra jest każda: jazz, filmowa, poważna, rozrywkowa. I choć żaden rodzaj muzyki nie jest wykluczony, najlepsza jest instrumentalna, bez tekstu. Rodzaj wykorzystanej w terapii muzyki to zresztą kwestia indywidualna. Przed leczeniem pacjenci słuchają rĂłżnych dźwiękĂłw i melodii, aby sprawdzić jak poszczegĂłlne rodzaje muzyki wpływają na ich myśli, odczucia, jakie wywołują wrażenie i wyobrażenia. To pozwala na świadomy i trafny wybĂłr utworĂłw muzycznych oraz pełne wykorzystanie ich walorĂłw.

Działania terapeutyczne poprzez muzykę oddziałują na pacjenta niezależnie od jego woli i wpływają na jego osobowość. Rezultaty długofalowej terapii są czasem trudne do zarejestrowania. Dlaczego? Ponieważ muzykoterapia jest tylko częścią kompleksowych działań rehabilitacyjnych, leczniczych i wychowawczych. Bywa jednak, że efektĂłw leczenia nie ma.

Jeżeli zastanawiacie się jak działa muzyka na osobę leczoną to wyjaśniam, że jest to wyjątkowy środek oddziaływania na psychikę. Powoduje zmiany tętna, ciśnienia, częstotliwości pracy mĂłzgu. Muzyka łagodzi bĂłl, pomaga lepiej znosić trudne sytuacje i problemy, ułatwia dochodzenie do zdrowia w okresie rekonwalescencji.

Lubimy słuchać muzyki, ktĂłra sprawia nam przyjemność i wywołuje przyjemny nastrĂłj. Dzięki niej czujemy się zrelaksowani, mamy lepsze samopoczucie i tzw. chęć życia. Każdy z nas w normalnych warunkach słucha - w zależności od sytuacji i nastroju - rĂłżnych gatunkĂłw muzyki. Proponuję przesłuchać płyty z muzyką relaksacyjną, rozrywkową i poważną. Z pewnością każdy wybierze dla siebie coś odpowiedniego. Warto poszukać takich dźwiękĂłw, ktĂłre pozwolą się wyciszyć, uspokoić i odpocząć. Nie musi to być muzyka specjalnie wyselekcjonowana. Nie musi być poważna. Jednych uspokajają kompozycje Chopina, innych Vangelisa. Muzyka ludowa może wprawiać w stan euforii albo melancholii – to zależy od człowieka.

Istotą sprawy jest poczucie szczęścia, euforii i przyjemności towarzyszące nam, kiedy słuchamy naszych ulubionych utworĂłw. Warto znaleźć i mieć kilka takich płyt. Można o nie zapytać w sklepie muzycznych.

Zachęcam, rĂłbmy sobie co pewien czas mały seans muzyczny. PołĂłżmy się wygodnie, zamknijmy oczy i wsłuchajmy w to, co niesie muzyka. Leżąc, wyobrażajmy sobie co ilustruje dany fragment utworu. Jeśli muzyka nas inspiruje do działania, to świetnie. Może nam pomĂłc pisać powieść, artykuł, może do czegoś natchnąć.

Muzykoterapię można i trzeba wdrażać w szpitalach, ośrodkach leczniczych, wychowawczych i sanatoriach. Szkoda, że jest to takie trudne do zorganizowania i wprowadzenia w życie. Warto wspomnieć, że chirurdzy podczas operacji słuchają specjalnych zestawĂłw z muzyka poważną, ktĂłra pomaga im w koncentracji i odpoczynku. Miło by było, gdyby wszyscy pacjenci mogli wypożyczać specjalne zestawy muzyczne ze słuchawkami. Niestety, do tego typu działań ciężko jest przekonać dyrekcje szpitali i personel.

To o czym piszę może stosować każdy, wybierając odpowiedni dla siebie rodzaj muzyki. Inna rzeczą jest profesjonalna terapia muzyczna. Podczas takiego seansu pacjent wchodzi w kontakt z osobą prowadzącą terapię, z innymi osobami z grupy i z sobą, ponieważ zaczyna zastanawiać się głębiej nad tym, jak odbiera muzykę, jakie wywołuje wrażenie. Seans muzyczny pod kierunkiem terapeuty ma m.in. pomĂłc pacjentom uzyskać poczucie pewności siebie, nauczyć wyrażać emocje, lepiej zrozumieć i poznać siebie.KIEDY MUZYKA SZKODZIĆ

Muzyka może szkodzić, kiedy jest zbyt głośna i odtwarzana w wysokich lub niskich rejestrach. Muzyka szkodzi, jeśli jej słuchanie wspomagane jest substancjami psychoaktywnymi. Taka muzyka działa nie tylko jak hałas uliczny i jest męcząca, ale wywołuje stany otumanienia i spadku nastroju. Jeśli dodać do tego efekty świetlne i laserowe, można powiedzieć, że ma bardzo niekorzystny wpływ na organizm.

Reasumując, warto wiedzieć jak muzyka wpływa na nasze zdrowie i ducha. Jedno jest pewne, wybrana przez nas bądź terapeutę musi się zasadniczo rĂłżnić od tej słuchanej godzinami, a płynącej ze słuchawek na uszach.

Namawiam, koniecznie sprĂłbujcie i sprawdźcie jak wpływa na was muzyka.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA