zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Piątek, 27 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Felicja, Teofil, Zyta

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: FOTEL REHABILITACYJNY MASUJĄCY SENATOR CASADA cena: 1 500,00 PLN, miejscowość: Kępno, data: 2018-04-27, ...szczegóły

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej ze zdrowiem i urodą

zdrowieiuroda@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

NAJNOWSZE

Zatrzymać młodość (26-03-2009)

Czy wiemy, co jemy? (26-03-2009)

Uroda twarzy (26-03-2009)

Piękne i jędrne pośladki (26-03-2009)

Muzykoterapia (26-03-2009)

Co daje sport (26-03-2009)

Drukuj AAA

Bezpieczne opalanie


W Polsce nadal 80% osób, u których rozpoznano czerniaka musi umrzeć, ponieważ nowotwór został wykryty za późno. W grupie największego ryzyka są ci, których krewni chorowali na tę chorobę, osoby o jasnej karnacji, rudych włosach i licznych znamionach barwnikowych.

Niebezpieczne opalanie

Znamiona czerniaka są nietypowe, często czerwone. Pojawiają się na rękach, twarzy i głowie. Choroba dotyczy w równym stopniu kobiet i mężczyzn. Główną przyczyną czerniaka jest nadmierne i nieprzemyślane opalanie się bez odpowiedniego zabezpieczenia.

Liczba zachorowań na ten nowotwór gwałtownie wzrosła w latach 50., kiedy to opalanie stało się bardzo modne. Aktualnie na całym świecie choruje na czerniaka cztery razy więcej ludzi niż dwadzieścia lat temu.

Czy wobec tego należy unikać słońca, obawiać się opalania? Oczywiście, że nie. Promienie słoneczne zwiększają odporność na choroby, zdecydowanie poprawiają nastrój i samopoczucie, lubi je skóra przetłuszczona. Poza tym promienie słoneczne są niezbędne do syntezy witaminy D, która jest potrzebna do wchłaniania wapnia i fosforu.

Gorsza strona słońca to promieniowanie ultrafioletowe, które może doprowadzić do rozwoju nowotworów skóry. Te nowotwory to: rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy i czerniak.

Ultrafiolet zawarty w promieniach słonecznych powoduje głównie zmiany na bazie znamion barwnikowych, które mamy już na skórze. Kiedy do tego zacznie działać promieniowanie ultrafioletowe z promieni słonecznych, następują zmiany w kodzie genetycznym i może dojść do rozwoju najgorszej odmiany raka, czyli czerniaka.

Co powinno zwrócić naszą uwagę, zaniepokoić? Oglądaj swoje ciało dokładnie i często, kontroluj pieprzyki i znamiona, przyglądaj się ich obwódkom. Jeśli granica między znamieniem a skórą jest ostra i wyraźna, nie musisz się martwić. Jeśli natomiast pieprzyk zaczyna mieć niewyraźną granicę, zmienia barwę i robi się bardziej wypukły, podkrwawia przy wycieraniu się ręcznikiem, piecze, koniecznie zgłoś się do dermatologa. Wtedy najlepiej znamię o takim wyglądzie wyciąć w miejscowym znieczuleniu.

Jeśli mamy pieprzyki i znamiona, powinniśmy usunąć tylko te, które nas bardzo niepokoją, które mogą rozwinąć nowotwór. Jeżeli mamy znamię owłosione, to utrata włosów jest sygnałem do usunięcia znamienia. Jeśli nic się nie dzieje, zostawmy je. Znamiona nie lubią podrażnień. Jeśli znamię jest umieszczone na ciele w takim miejscu, że ciągle jest pocierane i drażnione (okolice pachwin, plecy, w miejscu gumki od bielizny), wtedy powinno się je usunąć. W przeciwnym razie ciągle drażnione, może przekształcić się w nowotwór.

Uwaga! Obserwuj znamiona na plecach. Poproś kogoś bliskiego, szczególnie po wakacjach, aby je obejrzał pod kątem ewentualnych zmian. Warto o tym pamiętać, idąc do masażysty lub kosmetyczki.

Przed niebezpiecznym wnikaniem ultrafioletu chronią nas różnego rodzaju kremy i preparaty z filtrem ochronnym. Po posmarowaniu ciała środkiem ochronnym, powinniśmy grubo posmarować znamię kremem. Ponieważ krem dość szybko traci właściwości ochronne, należy smarować się kilka razy dziennie. Miejsca, gdzie pieprzyków jest dużo, należy zakryć plastrem lub ubraniem.

Bezpieczne opalanie

Skoro grozi nam tyle niebezpieczeństw, czy w ogóle możliwe jest bezpieczne opalanie? Jak najbardziej. Bezpiecznie opalamy się do godz. 11 i po godz. 14. Opalając się stosujmy filtry ochronne właściwe dla naszej karnacji i stopnia wrażliwości skóry. Po każdej kąpieli czy kontakcie ciała z wodą ponownie używamy środka ochronnego, chyba że używamy środka wodoodpornego (informuje o tym napis na etykiecie). W czasie opalania i po nie zapominamy o nawilżaniu skóry. Wybór środków ochronnych jest bardzo duży. Ogólna zasada jest taka: im niższy filtr, tym mniejsze zabezpieczenie. Osoba o karnacji ciemnej może stosować filtr 15-20 i 30, o jasnej wyższy.

Przeciwwskazania

Opalania powinny unikać osoby o bardzo jasnej karnacji, które mają mało pigmentu, o jasnych i rudych włosach i niebieskich oczach. Jasna karnacja nie ma mechanizmów obronnych. Osoby z taka karnacja opalając się powinny stosować preparaty z wysokimi filtrami. Słońca powinny unikać też osoby starsze, cierpiące na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe. Przeciwwskazań jest znacznie więcej. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem i zapytaj.

Solarium

Ze sztucznych promieni słonecznych można korzystać zdrowo i bezpiecznie. Takie opalanie podlega całkowicie naszej kontroli i tylko od nas zależy, czy umiejętnie z niego skorzystamy.

Zanim pójdziesz do solarium, określ swój typ karnacji. Możesz o to zapytać lekarza, kosmetyczkę lub pracownika solarium. Kiedy nie masz takich możliwości, przeczytaj o tym w internecie, między innymi na stronie www.beautycenter.com.pl. Następnie ustal program opalania, dostosowując go do karnacji, mocy i ilości lamp (to bardzo ważne!). Opalając się, korzystaj ze specjalnych okularów i kosmetyków do opalania w solarium (kosmetyki do opalania na słońcu wykluczone). Wiedz, że zdecydowanie bezpieczniej jest opalać się w krótszych dawkach czasowych i pod lampami o mniejszej mocy i niższym współczynniku opalania, niż poddawać się seansom w urządzeniach z lampami o dużej mocy i wysokim współczynniku opalania. Na kilka godzin przed opalaniem zrezygnuj z makijażu, w przeciwny razie mogą wystąpić przebarwienia. Nie opalaj się częściej niż co trzy, cztery dni. Aby utrzymać odpowiedni stopień opalenizny, wystarczy seans raz w tygodniu. Raz w roku zrób przerwę w opalaniu na miesiąc lub dwa. Ilość wszystkich seansów słonecznych i solaryjnych nie może przekraczać 100 w ciągu roku.

Z solarium nie mogą korzystać: osoby w trakcie kuracji radiologicznej, cierpiące na raka skóry, chorobę Basedowa, poparzenia skóry, reagujące alergią na opalanie, mające żylaki, zażywające leki psychotropowe, barbiturany lub narkotyki. W przypadkach wątpliwych o zgodę należy zapytać lekarza.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 1 500,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-27

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Jelenia Góra

data: 2018-04-27

cena: 850,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-27

cena: 400,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-27

cena: 300,00 PLN

miejscowość: Legnica

data: 2018-04-27

cena: 500,00 PLN

miejscowość: Radwanice

data: 2018-04-27

cena: 150,00 PLN

miejscowość: Oleśnica

data: 2018-04-27

cena: 300,00 PLN

miejscowość: Jelenia Góra

data: 2018-04-27

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: zdrowieiuroda@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA